Duze zdjecie

Talerz cedrowy


Cena: 59 zł

Dostępność:


Materiał: Cedr syberyjski
Wysokość: ok. 2cm ; Średnica: ok. 25cm
Wykończenie: Olej lniany, wosk pszczeli
Wykonanie: Rosja, pracownia "Art of Siberia", Nowokuźnieck


Zastawa stołowa z cedru wnosi do domu przyjemny leśny zapach i tworzy przyjazną, rustykalną atmosferę.

Płaski talerz z drewna cedru syberyjskiego, mocny, solidny, ręcznie wykonany. Gładki, bez zdobień, wielkości i kształtu zwykłego talerza. Można na nim podawać gorące drugie danie, posłuży również do serwowania kanapek czy dań na zimno.


Konserwacja: Przed pierwszym użyciem przetrzeć gorącym olejem roślinnym (np. lnianym, słonecznikowym, cedrowym) Najlepiej myć samą ciepłą wodą lub z delikatnymi, biodegradowalnymi środkami. Po wyschnięciu, jeśli widać oznaki zużycia, znowu delikatnie przetrzeć olejem, żeby zabezpieczyć przed przebarwianiem się i niszczeniem. Barwiące pokarmy (np. kurkuma, buraki) mogą zostawiać trudne do usunięcia ślady. Nie zostawiać namoczonego lub nie wytartego po umyciu - zawsze wycierać do sucha.


"Syberyjscy chłopi, obok swoich wsi, przez wieki pielęgnowali cedrowe gaje, posadzone na wzór dzikich - nigdzie więcej na świecie nie spotykane iglaste ogrodnictwo. Przywioskowe cedrowniki stanowiły wspólną własność, i nałożone na nie były surowe prawa: Nie pozwalano na nich paść bydła i rozpalać ognisk, surowo karano za zbijanie szyszek [...]"